آقای دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و رئیس هیئت امنای فرهنگستان ها روز پنجشنبه دهم اسفندماه 96، در همایش گرامیداشت روز جهانی آینده با عنوان ضرورت های آینده نگری در مواجهه با چالش ها که در فرهنگستان علوم  جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با اظهار خوشوقتی از حضور در جمع فرهیختگان کشور و با اشاره به ابرچالش های موجود کشور گفت: باید آینده پژوهی و آینده نگری را به پشتوانه جدی در سیاستگذاری کشور تبدیل کنیم.
وی اضافه کرد: امروز در حوزه های مختلف از جمله آب، محیط زیست، صندوق های بازنشستگی و تحولات جمعیتی با مشکلاتی رو به رو هستیم که نیازمند توجه به آینده نگری است.
معاون اول رییس جمهوری خاطر نشان کرد: وقتی به مشکلات نگاه می کنیم اغلب آنها ناشی از بی توجهی به آینده نگری در فرایند تصمیم گیری است و گویای این نکته است که به پیامدهای تصمیمات خیلی توجه نشده است.
جهانگیری گفت: برخی مشکلات ممکن است کوتاه مدت و برخی بلندمدت باشد که نیازمندیم همواره تصویر کنترل کننده ای از آینده پیش رو داشته باشیم.

دکتر جهانگیری افزود: در دهه های گذشته آینده نگری در تصمیم گیری، جایگاه ویژه ای نداشته و مسائل روزمره، اصلی ترین مسائل مدیران بوده است. 
وی گفت: باید به وضع فعلی و آینده مسائل نسبت به چالش های امروز و از طرف دیگر آینده مطلوب برای کشور و اقدامات مورد نیاز را در زمینه های علوم و فنون پیشرفته و های تک مورد توجه قرار دهیم. 
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: آب، خاک، هوا و جنگل از منابع طبیعی کشورها هستند و حیات کشورها به آن ها بستگی دارد و اگر امروز گفته شود شاخص آب به سمت نابودی می رود کسی نیست که بگوید مانند شاخص تورم نگران کننده نیست چرا که اگر آب نباشد، حیاتی نخواهد بود. 
جهانگیری با بیان اینکه مسائل مربوط به حیات جامعه آینده آن تعیین کننده است، گفت: هیچ گاه به منابع و ذخایر آبی نگاه نکردیم و میزان برداشت و جایگزین چقدر متفاوت است و اکنون به حدی از منابع حیاتی زیاد استفاده کردیم که خیلی از مناطق کشور حیاتشان تهدید می شود. 
وی گفت: در موضوع هوا نیز این وضعیت وجود دارد و منابع انرژی را به وفور مصرف، به انرژی تبدیل و دود کردیم و امروز برای ایجاد اشتغال با مشکل منابع مواجه هستیم. 
رئیس هیئت امنای فرهنگستان ها گفت: بحث دیگر تحولات جمعیتی است که در آینده کشور تعیین کننده است و نرخ رشد و جنسیت و توزیع جغرافیایی جمعیت آثار بلند مدت در آینده کشور دارد. 
وی افزود: متولدین دهه 60 در هر مقطعی وارد شدند با مشکل مواجه شدیم از زمان ورود به دبستان تا دبیرستان و دانشگاه و الان هم بحث اشتغال و در آینده موضوع سالمندی که باید مورد توجه جدی قرار گیرد. 
جهانگیری با اشاره به کیفیت نهادهای مالی و بانک ها و صندوق های بازنشستگی گفت: تصمیمات لحظه ای باعث شده که در برخی موارد منابع بانک ها برگشت داده نشود و تراز مالی بانک ها نشان می دهد که کمتر به سرنوشت سپرده های افراد توجه شده است. 
ایشان با اشاره به وضعیت صندوق های بازنشستگی افزود: دولت هر سال 160 هزار میلیارد تومان به این صندوق ها کمک می کند تا حقوق بازنشستگانشان را بدهند. 
معاون اول رییس جمهوری گفت: مساله دیگر کیفیت ارائه خدمات دولت است، دولت تنها نهاد سیاستگذاری بوده و جایگزین ندارد و اگر کیفیت سیاست گذاری خوب نباشد کشور با سیاست بد اداره می شود. 
دکتر جهانگیری افزود: اگر بخواهیم همان مسیر را ادامه دهیم معلوم نیست به کجا می رسیم و به سرعت باید تغییر سیاست و جهت دهیم تا آینده را بهتر کنیم. 
وی ادامه داد این طور نیست که هر کدام از مسائل را در یک دوره 5 یا 10 ساله درست کنیم. 
آقای دکتر اسحاق جهانگیری با اشاره به موضوع علم و فناوری گفت: فاصله امروز با دنیایی که در ارتباط با فناوری جدید کار می کند فاصله زیادی نداریم و وزارت علوم و تحقیقات می تواند با آینده نگری تحولات این علوم را پیش ببرد. 
وی گفت: رسالتی که بر دوش همه صاحبنظران و نخبگان و دلسوزان ایران است در ارتباط با آینده کشور و تهدیدات موجود است که باید بنشینند و به دولت کمک کنند. 
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: البته فرصت های بی نظیری ایران دارد و هنوز ذخائر نفت و گاز را در اختیار داریم و شرایطی وجود دارد که با نیروی انسانی جوان از مشکلات عبور کنیم و در کنار هم آینده بهتری را ترسیم کنیم.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

Roshe Run Kaishi

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با آیت الله دکتر محقق داماد
در میان مردم باشیم و حرفشان را بشنویم
IMAGE گفتگوی ایران با دکتر داوری اردکانی؛
باید به سخن مردم گوش دهیم
IMAGE گفتگوی مهر با دکتر داوری اردکانی؛
گوش دادن به ندای هستی
IMAGE گفتگوی مهر با دکتر حمیدرضا پوراعتماد
اهمیت علوم شناختی
IMAGE گفتگوی روزنامه اعتماد با دکتر رسول جعفربان
سیاست زدگی آفت تاریخ و تمدن
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر امین علیزاده
یک عمر در خدمت آبادانی کشور

جدید ترین تصاویر

09
06
03
بیست و یکمین جلسه پیشبرد ریاضیات کشور_4